I Marty Tyl si vybere svou beauty blogerku

Možnost vybrat si svou favoritku při volbě Blogerky Roku 2013 v kategorii Beauty bude mít také známý kadeřník pražského salonu New You. Abychom Vám Martyho více přiblížili, rozhodli jsme se ho trošku vyzpovídat.       

Marty, jsi kadeřníkem mnoha celebrit. Mohl bys nám prozradit, která z nich patří mezi tvé stálé zákazníky?
Setkávám se s mnoha známými osobnostmi, avšak do salonu na barvu a stříhání chodí jen zlomek. Nerad si připisuji jména celebrit, o některé jsem se staral jen nějakou dobu, s některými své jméno spojovat příliš nechci. O Agátu Prachařovou (Hanychovou) se stará můj salon v podstatě od začátku její i mé kariéry, to patrně každý ví. Co se vdala, tak stříhám i Jakuba. Pravidelně mě navštěvuje například modelka Katka Sokolová, nebo třeba moderátorka Daniela Písařovicová a další.

Čím jsi chtěl být jako malý kluk? Bral sis už jako dítě do rukou nůžky a přál ses stát kadeřníkem?
Měl jsem hodně blízko k přírodě, navštěvoval „chovatelský kroužek“, z lesa si nosil hromady rostlin, můj pokoj vypadal jako ZOO plná terárií... asi můj hlavní směr. To jsem proměnil ve dva pejsky a společně s mou mámou máme nadaci na podporu psů v útulcích PsíDuše.cz, sháníme peníze pro konkrétní útulky a pomáháme najít domov některým pejskům.

Chtěl jsem také pracovat v časopisech, to jsem si splnil v posledním roce, kdy se jako kadeřník podílím na tvorbě lifestylových magazínů, jako je Dolce Vita, Elle, Harpers Bazaar...

S nůžkami to začalo, když mě našli s rozstříhanými bačkůrkami, v pubertě jsem pak tvořil na svých kamarádech kreace z videoklipů MTV.

Nyní jsi společníkem a profesionálním kadeřníkem salónu New You. Jaký druh proměny si dámy nejčastěji přejí? Oslovují tě také tvé kamarádky, abys je proměnil? Rozmlouváš někdy svým klientkám jejich rozhodnutí?
Na svůj salon jsem opravdu hrdý a věnuji se celému týmu, aby měl motivaci být nejlepší. Nedovolím, aby se klient dostal do rukou nějakého začátečníka. Každý startuje na pozici asistent až do doby, kdy je profík jako ostatní. Nejčastější proměny jsou z tmavé barvy na světlou a z dlouhých vlasů nakrátko. Všechno pečlivě konzultujeme, a pokud nesouhlasíme, pak rozhodnutí klientům rozmlouváme a hledáme jiná řešení. Oslovují mě nejen kamarádky, ale i úplně cizí lidi na ulici. Někdy je to opravdu zábavné.

Čerpáš inspiraci také na blozích?  Jak moc jsou pro tebe důležité beauty blogy? Miluju blogy! Vlastně nevím, kde čerpali inspiraci mí předchůdci?! Internet obecně je brána do světa poznání čehokoliv. Nejčerstvější novinky přímo ve vašem počítači v pohodlí domova. A blogy to vlastně selektují za vás. Inspiruji se jak pro osobní život, tak pro práci. Nejraději z beauty blogů mám ty s tutoriály Jak na to. Vlastně to mi vnuklo myšlenku video-blogu, který máme již druhým rokem na Stream.cz s názvem New You.

Co pro tebe znamená být členem poroty při volbě Blogerky Roku 2013?7

Tak v první řadě mám radost, že projekt, který spojuje tuto komunitu, vůbec vznikl a držím prvnímu ročníku palce. 

Atmosféra těchto akcí je plná originality, nápadů, módy a nadšení pro tuto práci, což je mé oblíbené prostředí. Věřím, že nejen podpoříme stávající blogery, ale povzbudíme je k ještě lepším výkonům. Vážím si, že můžu být přímo v centru dění.

Neuvažoval jsi někdy o založení vlastního blogu?
No, já mám dva blogy. Anonymně. Ale nemám čas se jim věnovat natolik, aby se to dalo prezentovat. A také jak jsem říkal, máme video-blog, jehož tvorba mému týmu zabere víc času, než by se mohlo zdát.

Jaká barva vlasů u žen se ti nejvíc líbí? Vítězí u tebe blondýnky, zrzky nebo tmavovlásky? Je nějaký účes nebo způsob úpravy vlasů, na který jsi u dívek či žen vyloženě alergický?
Nejsem vyhraněný – nebavilo by mě propagovat jen jeden směr. Každou chvíli mě baví dělat něco jiného, trendy jdou velmi rychle. U barvy je důležité, aby byla třpytivá, plná odlesků a ideálně stínovaná. Nemám rád, když je stejná na celých vlasech, jako helma.

Alergický jsem na to, když ženy platí za nefunkční střihy a za děsivé, nepřirozené barvy. Ještě hůř, když si zkazí vlasy doma experimentováním s chemií.

Jaké jsou podle tebe nejčastější chyby při péči o vlasy? Myslím jak při domácí, tak při profesionální péči.  
No právě ta péče. To je základ – kvalitní šampon a kondicionér, který vyhovuje danému typu vlasů. Setkávám se třeba s tím, že ženy nepoužívají kondicionér, protože mají po jeho použití jemné vlasy – to je prostě špatně zvolený produkt. Doporučuji zainvestovat a odnést si přípravky přímo na míru od kadeřníka, a pokud neplní to, co slíbil, jednoduše to s ním ihned konzultujte. Pokud nejsou finance na profi péči, pak hledejte recenze a čtěte blogy, co komu sedlo, a zkrátka testujte.

Nyní jedna otázka, která se netýká vlasů. Co rád děláš ve svém volném čase? Řekneš nám na sebe nějaký drb?
Moc volného času nemám, neumím moc zbrzdit. Baví mě, co dělám, žiju si svůj sen a mám ještě mnoho cílů. Odpočívám na procházkách se psy, miluju parky. Taky rád cestuju, vařím, spím.

Drb? Cvičím doma se Cindy Crowford, nestíhám fitko.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Trochu přibrzdit. Jsem skoro-třicátník a cítím, že bych se měl začít víc věnovat sám sobě. Ale to už říkám roky. A v dlouhodobém výhledu si brousím nůžky na světové módní metropole.

Marty, než se rozloučíme, poradíš nám ještě, v jakém účesu budeme na podzim in?
Trendy v účesech se teď ubírají velice naturální cestou. Vlasy jsou ledabylejší než kdykoliv před tím. Stále s nádechy moderního ombré – pro podzim doporučuji hřejivé tóny. V módním světě se netradičně pro toto období razí wet-look... jakoby mokré až mastné vlasy.

Děkujeme za inspirativní rozhovor, přejeme ti hodně úspěchů a těšíme se na tebe v Blogerce Roku 2013. 

Pravidla hlasování

V semifinále můžete hlasovat pouze pro jednu blogerku v kategorii. Hlasovat můžete pouze 1 x za celou dobu semifinálového hlasování. Opakované pokusy hlasování budou systémem zabezpečeny a nahlášeny. Semifinálové hlasování bude ukončeno 14.10.2013. Osm blogerek z každé kategorie postupuje do finálového hlasování, které bude začínat 16.10.2013 a bude ukončené 30.10.2013. Finálovou desítku blogů doplní volba poroty svými vybranými blogy. Vítězky budou oznámeny na finálovém večírku.

Případné dotazy směřujte prosím na e-mail info@blogerkaroku.cz. Pro více informací navštivte pravidla soutěže.